Wiele osób cierpi na problemy ze słuchem. Utrata słuchu może mieć różne podłoża. I nie dotyczy już tylko osób starszych. Problem najczęściej zauważają członkowie rodziny lub przyjaciele. Osoba niedosłysząca pyta się kilka razy, prosi o powtórzenie, mówi głośno. Aparaty słuchowe wspomagają proces rozpoznawania dźwięków u osób, które tę zdolność zatraciły. Stały się one coraz bardziej powszechne, mają niewielkie rozmiary, są pięknie wykonane, nie powodują dyskomfortu. A jakie mamy rodzaje aparatów słuchowych?
Aparaty słuchowe doprowadzają dźwięk za pomocą systemu trzech składowych. Mikrofonu, który odbiera dźwięki z otoczenia i przetwarza je w sygnał elektroniczny. Wzmacniacz, który wzmacnia sygnał z mikrofonu. Odbiornik/głośnik – przetwarza wzmocniony sygnał elektryczny w dźwięk i dostarcza do przewodu słuchowego. Wyróżniamy aparaty zauszne. Zapewniają one wysoki poziom komfortu. Są przeznaczone do różnego stopnia ubytków słuchu. Obecnie są one najczęściej wybierane. Dalej mamy aparaty wewnątrzuszne. Są wykonywane na zamówienie, konfigurowane dla konkretnej osoby i są praktycznie niewidoczne. Idealnie pasują do ucha. Sprawdzają się przy lekkim lub średnim ubytku słuchu. Niektóre aparaty mają funkcję Bluetooth, dzięki czemu mogą łączyć się bezprzewodowo z wieloma urządzeniami. Można słuchać muzyki, odbierać połączenia telefoniczne i słuchać dźwięku z telewizora.
Aparaty słuchowe nie są uniwersalne dla każdego niedosłuchu. Potrzeby użytkowników są różne, zależą od jego preferencji i potrzeb. Wybierając aparat, należy uwzględnić poziom ubytku słuchu, technologię, komfort użytkowania, cenę i jakość sprzętu. Ważny jest też Twój styl życia oraz inne schorzenia.