Szumy uszne – Bydgoszcz

Szumy uszne są problemem dotykającym wielu ludzi. Często sprawiają, że nie są oni w stanie normalnie funkcjonować, przeszkadzają w pracy, odpoczynku, zaśnięciu. Wpływają na izolację od otoczenia, a niejednokrotnie rujnują życie prywatne i rodzinne.

Nie należy ich bagatelizować, gdyż zazwyczaj szumom usznym towarzyszą określone procesy chorobowe, które niekoniecznie dotyczą narządu słuchu. Mogą być bowiem związane z pierwszymi objawami poważniejszych chorób. Dlatego też dolegliwość ta sama w sobie nie powoduje pogorszenia słuchu, lecz występuje jako skutek innego problemu zdrowotnego. Szum uszny słyszalny jest wyłącznie dla pacjenta jako uciążliwy dźwięk i może powodować dyskomfort utrudniający funkcjonowanie. Nie należy przy tym mylić patologicznych szumów usznych z szumem fizjologicznym, który jest słyszalny przez każdego człowieka znajdującego się w całkowicie cichym pomieszczeniu. Jest to całkowicie naturalne zjawisko niewymagające leczenia.

W przypadku patologicznych szumów utrudniających funkcjonowanie kluczowe jest określenie ich przyczyn, a następnie podjęcie leczenia w celu ich wyeliminowania.

Czym są szumy uszne?

To słyszalne nieprzyjemne dźwięki, odczuwalne w obu lub jednym uchu, przy braku rzeczywistego bodźca dźwiękowego w otoczeniu. Powody pojawienia się szumów usznych mogą być różne:

 • banalne i łatwe w wyleczeniu,
 • niebezpieczne dla zdrowia i trudne do zdiagnozowania.

Jeśli szumy uszne utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi analizę możliwych przyczyn i postawi diagnozę. Choć przyczyny mogą być różnorakie, istnieją czynniki zwiększające ryzyko.

Możemy do nich zaliczyć:

 • nadmierny hałas powodujący uszkodzenie nerwów słuchowych,
 • nadciśnienie prowadzące do odczuwania szumów usznych i pulsowania,
 • niską krzepliwość krwi,
 • nadczynność tarczycy, która ze względu na zwiększenie produkcji hormonów może wpływać na pobudzenie układu krwionośnego do wytężonej pracy i przyspieszenia tętna,
 • miażdżycę powodującą zarastanie ścianek tętnic cholesterolem,
 • silny stres, który może powodować szum uszny wieczorem i problemy ze snem,
 • działanie czynników zewnętrznych, np. chemicznych,
 • uraz mechaniczny głowy bądź szyi,
 • nadużywanie leków, np. antybiotyków lub leków przeciwbólowych powodujących szumy uszne w trakcie lub po zakończeniu ich przyjmowania,
 • zmiany chorobowe w obrębie kręgosłupa, skutkujące m.in. uciskiem na nerwy,
 • choroby naczyń krwionośnych,
 • choroby uszu, stawów skroniowo-żuchwowych lub trąbek słuchowych.

Kluczowa jest tutaj dokładna i wielokierunkowa diagnostyka. Jeżeli szumy uszne trwają dłużej niż 5-10 minut, należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty, w tym przypadku laryngologa.

Terapia szumów usznych

Terapia szumów usznych pozwala pozbyć się tej przykrej dolegliwości i poprawić jakość życia zmagających się z nią pacjentów.

W naszej klinice słuchu zajmujemy się leczeniem szumów usznych.  Nasz profesjonalny i w pełni wyszkolony w tym zakresie personel oferuje 9-18 miesięczną terapię metodą TRT (Tinnitus Retraining Therapy) z wykorzystaniem generatorów szumów usznych. To praktycznie jedyna metoda na świecie z tak wysoką skutecznością – 82% trwałego wyleczenia z szumów usznych. Dzięki terapii szumów usznych można zatem w znaczącym stopniu wyeliminować uciążliwe syczenie i brzęczenie w przewodach słuchowych.

Wizyta konsultacyjna jest za darmo – zapraszamy do kontaktu pod nr 791988161

Wywiad z autorem tej uznanej metody profesorem Pawłem Jasterboffem:   https://www.youtube.com/watch?v=B_XBTPmLfL0&feature=youtu.be