Aparaty słuychowe – Bydgoszcz

W przypadku zauważenia pogorszenia słuchu lub wystąpienia szumów usznych należy niezwłocznie umówić się na wizytę u lekarza, który zbada stopień niedosłuchu oraz zaleci odpowiednie działania mające na celu jego poprawę. Dobry słuch zapewnia prawidłową komunikację z otoczeniem, a także, co bardzo istotne, zwiększa bezpieczeństwo pieszych oraz jest niezbędny do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dzięki badaniu słuchu można określić, czy pacjent ma jego ubytek oraz jak jest on duży. Umożliwia ono też ocenę tego, czy niezbędne jest używanie aparatu słuchowego. Wyróżnia się kilka rodzajów ubytków słuchu, a wśród niech takie, które nie poddają się leczeniu, zaleca się wtedy stosowanie aparatu. Dzięki specjalistycznym badaniom można ustalić stopień ubytku słuchu i określić, jaki poziom głośności (wyrażany w decybelach) będzie odpowiedni, by nastąpiła poprawa słyszenia u danego pacjenta.

Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego

Poszczególne aparaty słuchowe różnią się technologią przetwarzania dźwięków, a także wgranymi programami. Podobnie jak w komputerach do ich najważniejszych elementów zalicza się procesor i oprogramowanie, które są odpowiedzialne za jakość przetwarzanego dźwięku oraz za dodatkowe funkcje aparatu. Bezprzewodowy system do prowadzenia rozmów telefonicznych, czyli bluetooth stanowi jedną z opcji w nowoczesnych aparatach słuchowych. W zależności od stopnia technologicznego zaawansowania urządzenia jego cena może być zróżnicowana – zwykle jest to około kilka tysięcy złotych.

Wybór odpowiedniego modelu aparatu słuchowego to zadanie dla protetyka słuchu realizowane we współpracy z pacjentem. W zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika wybierane jest urządzenie działajace w oparciu o określoną technologię. Cechy takie jak, m.in. redukcja dźwięków uciążliwych związane są właśnie z oprogramowaniem wewnętrznym aparatu. Z kolei ich cechy zewnętrzne warunkują sposób umieszczania ich w uszach oraz widoczność urządzeń dla innych osób. W przypadku aparatów słuchowych wewnątrzusznych umieszcza się je wewnątrz przewodu słuchowego, co sprawia, że mogą być praktycznie niewidoczne.