Bezdech senny jest niebezpieczną dolegliwością prowadzącą do przerw w oddychaniu nawet do kilkuset razy w ciągu nocy. Jego skutkiem mogą być przebudzenia, związane z brakiem dopływu tlenu do mózgu. Należy niezwłocznie udać się do specjalisty, w celu wykonania koniecznych badań.
Bezdech senny jest bardzo niebezpieczną chorobą, która w wyniku przerw w oddychaniu, powoduje przebudzenia, spowodowane brakiem dopływu tlenu do mózgu. Nieleczona dolegliwość może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, udaru mózgu, zawału serca i chorób sercowo-naczyniowych. Objawami choroby są: głośne nieregularne chrapanie, przerwy w oddychaniu w trakcie snu, częste nagłe wybudzenia, problemy z ponownym zaśnięciem, wysoka potliwość w nocy, częste oddawanie moczu w nocy. Bezdech senny ma również niekorzystny wpływ na normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. Charakterystyczne objawy to: częste bóle głowy, suchość w ustach po przebudzeniu, nadmierna senność, ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją. Warto to jak najszybciej skonsultować w Słuch Lab w Bydgoszczy, specjalistycznej klinice wykonującej wszystkie niezbędne badania potwierdzające lub wykluczające obecność bezdechu sennego.
W przypadku podejrzenia bezdechu sennego należy zapisać się do specjalisty, który wykona, polisomnografię, czyli badanie śródsenne. Przy podejrzeniu dolegliwości można również otrzymać aparat na bezdech senny, urządzenie zostanie wypożyczone do domu. Zapis należy dostarczyć do lekarza, który oceni przebieg snu i obecność bezdechów sennych (ilościowo i jakościowo). Leczenie polega na stosowaniu maski, która w połączeniu z aparatem CPAP wytwarza w drogach oddechowych dodatnie ciśnienie. Należy założyć ją na nos, w celu likwidacji bezdechu sennego w nocy, poprzez udrożnienie dróg oddechowych. Dzięki niej można zapobiec następstwom choroby, czyli chrapaniu, senności w ciągu dnia, a także poprawić koncentrację. Leczenie aparatem CPAP jest zalecane w przypadku rozpoznania bezdechu obturacyjnego.