Szumy uszne to bardzo uciążliwa przypadłość akustyczna o pochodzeniu endogennym. Określana jest jako brzęczenie, dzwonienie, buczenie, gwizd czy piszczenie w jednym lub obu uszach, słyszane tylko przez dotkniętą nimi osobę. Przypadłość występuje okresowo, trwa kilka minut lub godzin albo jest stanem przewlekłym.
Szumy uszne nie rzutują na stan słuchu, jednak znacząco wpływają na jakość życia. Powodują dyskomfort, niepokój, rozdrażnienie, zmęczenie – słowem utrudniają pracę i normalne funkcjonowanie. Badania pokazują, że na szumy uszne cierpi od 5 do 10% całej populacji. Jakie są przyczyny tego schorzenia? I jak możemy sobie pomóc?
Szumy uszne mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników. Niekiedy są one proste do zdiagnozowania, innym razem przyczyna pozostaje nieznana przez długie lata. W żadnym wypadku nie należy ich jednak bagatelizować, ponieważ nieleczone mogą być wstępem do poważnych chorób takich jak, otoskleroza, choroba Meniere’a, toksyczne uszkodzenie ucha wewnętrznego, czy nawet guz nerwu słuchowego.
Jedną z przyczyn szumów usznych może być wysokie stężenie hałasu, który nadmiernie obciąża narząd słuchu. Może chodzić zarówno o głośne dźwięki w miejscu pracy, jak i o nawyk korzystania ze słuchawek. Innym czynnikiem sprzyjającym jest nadciśnienie tętnicze. Wysokie ciśnienie krwi może powodować ból w części potylicznej głowy oraz szumy uszne. Objawy nasilają się szczególnie mocno podczas wysiłku fizycznego.
Kolejną przyczyną mogą być zmiany miażdżycowe, które sprawiają, że blaszka miażdżycowa odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych, zatykając je i utrudniając przepływ krwi. W takiej sytuacji warto postawić na zmianę diety oraz wzmożoną aktywność fizyczną. Konieczne może być też obserwowanie i pomiar ciśnienia, a także wizyta u specjalisty.
Co jeszcze może być powodem występowania szumów usznych? Okazuje się, że gdy tarczyca wydziela zbyt dużo hormonów tarczycowych (czyli zachodzi tzw. nadczynność tarczycy) organizm przechodzi na hipermetabolizm. To z kolei sprawia, że ciśnienie podnosi się, a tempo przepływu krwi w okolicach skroni – zwiększa. Odczuwane przez nas objawy mogą przypominać dzwonienie lub szumienie w uszach.
Szumy uszne mogą być spowodowane także działaniem czynników chemicznych lub przyjmowanymi lekami, takimi jak lub leki na nadciśnienie, beta-blokery, antydepresanty, antybiotyki (gentamycyna czy neomycyna) oraz leki przeciwreumatyczne i przeciwbólowe.
Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu szumów usznych jest także schorzenie zapalne ucha środkowego i wewnętrznego, częste migreny, zatkanie przewodu słuchowego woskowiną, a także uraz mechaniczny ucha, szyi lub głowy. Kolejne elementy to długotrwały i intensywny stres i zmiany związane ze starzeniem się organizmu. Po 60 roku życia nasz narząd słuchu ulega nieuniknionym zmianom i niestety nie działa tak, jak w młodości.
Jeśli dotyczy nas problem szumów usznych, możemy zacząć leczenie od domowych metod. Skuteczne okazuje się spanie bez stoperów, zasypianie przy muzyce relaksacyjnej lub redukcja stresu. Jeżeli jednak szumy trwają dłużej niż 5-10 minut, warto udać się do specjalisty, który zbada ich przyczynę i zaleci leki poprawiające ukrwienie ucha wewnętrznego. Niekiedy konieczne może się okazać leczenie chirurgiczne.
Inną metodą jest terapia TRT (Tinnitus Retraining Therapy), która polega na przyzwyczajaniu pacjenta do życia z szumami usznymi. Metoda ta jest czasochłonna (9-18 miesięcy) i wymaga wiele cierpliwości, jednak przynosi wymierne efekty. Z kolei dla pacjentów z dużym stopniem uszkodzenia słuchu korzystne może się okazać wykorzystanie aparatu słuchowego. Szumy uszne pochodzą z wnętrza ucha, natomiast aparat słuchowy wzmacnia dźwięk z zewnątrz, co skutkuje wyciszeniem negatywnych bodźców.
Szumy uszne to problem, z którym możesz sobie poradzić. Ważne jest jednak szybkie działanie i kontakt ze specjalistą. W naszej klinice Słuch Lab znajdziesz pomoc, której szukasz.
Posiadamy bogate doświadczenie w diagnostyce i leczeniu szumów usznych, a także wad i ubytków słuchu. Oprócz badania słuchu w oparciu o specjalistyczny sprzęt oferujemy możliwość zakupu profesjonalnych aparatów słuchowych (zausznych oraz wewnątrzusznych) oraz wszelkich niezbędnych akcesoriów. Nasza profesjonalna kadra zapewnia przyjazną atmosferę i pełną opiekę, także w oparciu o refundację NFZ.