Jak radzić sobie z niedosłuchem?

matka z dzieckiem

Słabe rozumienie mowy innych ludzi, problemy z lokalizacją dźwięku oraz szumienie i dzwonienie w uszach, mogą stanowić objawy niedosłuchu. Problemy z niedosłuchem dotyczą zarówno dzieci jak i dorosłych. Upośledzenie to może wiązać się z pogorszeniem jakości życia. Nie musi jednak tak być. Istnieją sposoby, które pozwalają na radzenie sobie z niedosłuchem.

Rodzaje niedosłuchu i jego przyczyny

Problemy z niedosłuchem nie są czymś niespotykanym, dotyczą wielu osób. Ubytek słuchu charakteryzuje się obniżoną czułością narządu, co oznacza, że ludzie z tym problemem trudniej odbierają ciche bodźce dźwiękowe. Najczęstszą przyczyną niedosłuchu jest zapalenie ucha środkowegozatkanie zewnętrznego przewodu słuchowego woskowiną lub ciałem obcym, czasami zaburzenie mikrokrążenia w uchu wewnętrznym, wywołane przez zator lub zakrzepicę. Czynnikiem utrudniającym słyszenie może być także uraz ucha lub głowy, ekspozycja na zbyt wysokie ciśnienie lub zatrucie substancjami toksycznymi. Sprawa jest poważniejsza, jeśli przyczyną są guzy, wady wrodzone oraz obciążenia genetyczne. Niedosłuch może także wynikać z infekcji wirusowych, takich jak świnka, grypa lub różyczka. Po wykonaniu badań słuchu można dokładnie określić, z którym z jego trzech rodzajów ma się do czynienia. Niedosłuch przewodzeniowy dotyczy zmian zachodzących w obrębie błony bębenkowej lub ucha środkowego i polega na pogorszeniu słuchu w zakresie niskich dźwięków. Naturalnym wynikiem starzenia się organizmu jest niedosłuch odbiorczy. W jego wyniku zanikają komórki słuchowe i następuje pogorszenie słuchu w zakresie wysokich dźwięków. Niedosłuch mieszany cechuje współwystępowanie zmian zarówno w uchu wewnętrznym, jak i w zewnętrznym przewodzie słuchowym.

Sposoby walki z niedosłuchem

Jeśli powodem niedosłuchu jest zatkanie zewnętrznego przewodu słuchowego, wystarczy usunięcie ciała obcego z ucha lub wyleczenie infekcji. W przypadku obecności guzów konieczna może się okazać operacja lub rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się dobranie odpowiedniego aparatu słuchowego. Współczesne aparaty nie mają nic wspólnego z urządzeniami stosowanymi jeszcze kilkanaście lat temu. Aparaty zauszne znajdują się za uchem pacjenta – z wkładką uszną połączone są za pomocą odpowiedniego przewodu. W aparatach wewnątrzusznych system elektroniczny wbudowany jest do wkładki usznej. Najmniejsze aparaty wewnątrzkanałowe są miniaturowe i umieszcza się je głęboko w uchu. Najlepsze firmy sprzedające aparaty słuchowe umożliwiają przed zakupem na testowanie wybranych modeli. Pozwala to na dokonanie najwłaściwszego wyboru i nabycia odpowiedniego aparatu.