Z niedosłuchem boryka się coraz więcej osób, co znacznie utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Często problemy te dotykają ludzi młodych, co może mieć różne przyczyny, wśród nich jest m.in. głośne słuchanie muzyki, lecz także problemy zdrowotne skutkujące pogorszeniem słuchu. Wczesne ustalenie przyczyn i podjęcie odpowiedniego leczenia wad słuchu pomoże zahamować postępujące ubytki, a także poprawi komfort życia i samopoczucie pacjenta. Prawidłowy słuch oznacza nie tylko dobrą komunikację z otoczeniem, ale również zapewnia bezpieczeństwo na drodze.
Audiometria pozwala na ocenę progu słyszenia, a przy tym określa stopień, w jakim doszło do uszkodzenia słuchu. Stopień ubytku oceniany jest podczas badania częstotliwości dźwięku, ukazując przy tym, z jakim rodzajem niedosłuchu ma się do czynienia – odbiorczym czy przewodzeniowym. Niedosłuch odbiorczy związany jest z zaburzeniami funkcjonowania ucha wewnętrznego, w tym przypadku pacjenci lepiej słyszą niskie tony. Niedosłuch przewodzeniowy dotyczy natomiast ucha środkowego i zewnętrznego, a osoby z tym niedosłuchem lepiej słyszą wysokie tony.
Audiometria to badanie całkowicie nieinwazyjne, bezpieczne oraz bezbolesne. Polega ono na subiektywnej ocenie słyszalności przez pacjenta. Można mieć do czynienia z ubytkiem lekkim, średnim lub głębokim, które klasyfikuje się w zależności od tego, z jakim natężeniem słyszane są dźwięki.
Badanie audiometrii wykonywane jest przez wykwalifikowanego specjalistę, który we współpracy z pacjentem diagnozuje stopień niedosłuchu. Badanie przeprowadza się dla niskich i wysokich dźwięków, co pozwala ustalić, jaki jest poziom uszkodzenia słuchu.
Samo badanie audiometrem odbywa się w odpowiednio przygotowanym, wyciszonym miejscu. Pacjentowi zakłada się słuchawki, w których słychać dźwięki o różnym natężeniu. Naciska on specjalny przycisk po usłyszeniu dźwięku, co jest sygnałem dla badającego, że należy zmniejszyć natężenie dźwięku. Badanie odbywa się indywidualnie dla obydwu uszu i pozwala na ocenę, w jakim stopniu wystąpił ubytek.
Ostateczna decyzja o sposobie leczenia wad słuchu powinna być poprzedzona oceną lekarza specjalisty. W Centrum Medycznym Kwiatowa w Bydgoszczy, w którym mieści się nasza klinika diagnostyki słuchu Słuch Lab, konsultacje takie są możliwe na miejscu.
Przyjmują tutaj doktorzy nauk medycznych, specjaliści otolaryngolodzy, audiolodzy, foniatrzy z wieloletnim doświadczeniem również w zakresie diagnostyki ubytków słuchu. Zajmujemy się leczeniem różnego rodzaju wad słuchu i terapią szumów usznych. Diagnozujemy je przy użyciu audiometru oraz wielu innych nowoczesnych urządzeń pozwalających nam na szczegółową diagnozę. Pomagamy również naszym pacjentom w doborze aparatów słuchowych dla dzieci i osób dorosłych, w tym zarówno aparatów słuchowych wewnątrzusznych, jak i aparatów słuchowych zausznych dostosowanych do wad i ubytku słuchu. W naszym sklepie laryngologicznym dostępne są również akcesoria do aparatów słuchowych, takie jak baterie, wkładki uszne, piloty RCS i RCN oraz akcesoria do czyszczenia aparatów. Zapraszamy do umówienia się na konsultację diagnostyki słuchu lub bezdechu sennego w formie wizyty domowej lub w naszej klinice laryngologicznej.